Přílucká 213, 760 01 Zlín | tel.: +420 950 670 111 | fax.: +420 950 670 333

ARCHIV stránek
Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje

 

hasiči zachránili dvě osoby, dalších třicet evakuovali

Rozsáhlý požár bytu na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně

Dne 8.7.2010 v 08:37 hod. byli hasiči informováni o požáru bytu na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně.

 

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze Zlína se dvěma cisternami a dvěma automobilovými žebříky, kterou posílily jednotky města Zlín z částí Prštné a Štípa. Vyslány byly také jednotky dobrovolných hasičů obcí Fryšták a Želechovice, vyjela i jednotka podnikových hasičů Mitas a.s., a velicí důstojník směny ze Zlína. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru bytu v jedenáctém patře velkého obytného domu.

 

V době vzniku požáru byly doma údajně dvě děti. Těm se podařilo včas dostat do bezpečí a byt opustit. Později byly děti převezeny strážníky za jejich matkou, která byt opustila asi patnáct minut před jeho vznikem.

 

Požár zpozorovali sousedé, kteří si všimli kouře vycházejícího z okna na balkony. Během několika minut volala na tísňové linky hasičů řada lidí, kteří si všimli kouře nad největším obytným domem sídliště. Na místo vyrazili hasiči, zdravotníci i policisté.

 

Už při příjezdu hasičů byl vidět nejen kouř nad domem, ale také plameny šlehající z okna bytu. Z hasičů první dorazila městská jednotka, jejíž členové vyběhli do jedenáctého patra. Pronikli do bytu a začali hasební útok. Požár se podařilo lokalizovat asi po půlhodině zásahu a zabránit tak rozšíření plamenů do dalších bytů a horního patra.

 

Celková likvidace požáru se protáhla na další hodinu, kdy bylo nutné dohašovat zbytky vybavení bytu. Následovala kontrola konstrukcí stavebních částí pomocí termokamery a hledání dalších případných skrytých ohnisek.

 

Během zásahu se hasičům podařilo zachránit dvě osoby ze sousedních bytů. Dalších asi třicet osob bylo postupně evakuováno pomocí výškové techniky, ale také na rukách přes vnitřní schodiště. Šlo především o starší nebo imobilní osoby. Při evakuaci v domě pomáhali také strážníci, policisté i zdravotníci.

 

Na místě se vystřídaly posádky zdravotnické záchranné služby, které postupně procházely evakuované osoby a preventivně je prohlížely. Při požáru a zásahu nebylo zatím zjištěno žádné zranění.

 

Po dobu zásahu složek integrovaného záchranného systému byla částečně omezena doprava u bytového domu. Dopravu na místě řidila hlídka strážníků Městské policie Zlín, která zajišťovala především plynulý průjezd zásahových vozů hasičů.

 

aktualizace

 

10:10

Velitel zásahu si na místo vyžádal výjezd psycholožky HZS Zlínského kraje, která následně poskytla svou odbornou pomoc evakuovaným starším osobám, které událost značně zasáhla.

 

K domu přijeli zástupci města, kteří se zajímali o evakuované, nabízeli další potřenou pomoc a případné náhradní ubytování. Zajištěn byl také dovoz kontejnerů na odpad z požářiště a další sanační pomoc.

 

10:50

Při kontrole domu bylo zjištěno, že ve spodním patře došlo u poškozených hadic k zaplavení rentgenového archivu. Dobrovolní hasiči vynáší archiv a ochraňují zařízení.

 

11:30

Byla hlášena celková likvidace požáru a zabezpečení místa požářiště. Na místě zůstává jedna jednotka dobrovolných hasičů na dohlídku po požáru. Hasiči postupně balí techniku a vracejí se na své základny.

 

Na místo přijel vyšetřovatel hasičů ze Zlína, který začal s ohledáním bytu. Dnes se vyšetřovatel soustředí na hledání příčiny vzniku požáru na samotném místě požáru a v bytě, následovat budou výslechy svědků a dětí. Vyčíslování způsobených škod je věcí majitelů bytů a otázkou dalších několika dnů, odhady se pohybují v řádech statisíců korun.

 

Příčina vzniku požáru je nadále v šetření hasičů.
Autor:
mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc. tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje
950 670 121telefon
950 670 333fax
www.hzszlk.euinternet
ivo.mitaceke-mail


články > Archiv > Aktuality > hasiči zachránili dvě osoby, dalších třicet evakuovali

Informace Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje uvěřejněné na těchto stránkách jsou veřejně přístupné dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.

Při popisu aktuálních událostí vycházíme z pravidel zveřejněných na stránkách tiskového mluvčího.
Copyright © 2008 Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje
Powered by NextService.CZ

RSS navigace